MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Шевченкове століття Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000173

Грушевський Михайло Сергійович

Шевченкове століття / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань, Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2005. – Т. 2. – C. 468–471.


Вперше опублікована в журналі: ЛНВ. – 1914. – Т. LXV. – Кн. II. – С. 212–213.

Подається за першодруком.

Стаття написана в дні підготовки до святкування 100-літнього ювілею Тараса Шевченка, яке було обставлене численними офіційними заборонами. «Від націоналістичних та чорносотенних клюбів посипалися телеграми всім міністрам, щоб не дозволяли цих свят. [...] Першим на це обізвався попечитель (куратор) Київської округи Деревицький, який циркуляром заборонив учителям і учням брати яку небудь участь у святах. Потім пішла чутка, що міністр внутрішніх справ “посоветовал” губернаторам не дозволять ювилейних свят. Нарешті й Синод заборонив служити “торжественные” панахиди по Шевченкові», – так Є. Чикаленко у своєму щоденнику деталізує обставини, про які згадує в статті М. Грушевський (Чикаленко Є. Щоденник. – Львів, 1931. – С. 413–417). Докладно про заборони святкування 100-ліття від дня народження Т. Шевченка див.: Бурчак Л. Столетие со дня рождения Шевченка в окликах украинской и русской печати // Украинская жизнь. – 1914. – № 3; Бутич І. Заборона відзначення 100-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка // Науково-інформаційний бюлетень Архівного управління УРСР. –1964. – № 2; Савченко В. О. Сторіччя з дня народження Т. Г. Шевченка // Шевченківський словник. – К., 1977. – Т. 2. – С. 243). Добірка численних документів про підготовку до відзначення 100-ліття від дня народження Кобзаря та заборони цього свята вміщена у виданні: Тарас Шевченко. Документи і матеріали. – К., 1963. – С. 218–273. Широко висвітлювалися ці події також у тогочасних українських виданнях: Рада. – 1914. – № 47–49; Украинская жизнь. – 1914. – № 3.

“Шевченкове століття” М. Грушевського після поезії Л. Старицької-Черняхівської відкривало ювілейний випуск ЛНВ. До книги увійшла низка розвідок: І. Стешенко “Наша велика книга”, С. Русова “Жінки в поезії Шевченка” Д. Антонович “Естетичні погляди Шевченка”, П. Стебницький “Повний “Кобзар” в Росії”, К. Широцький “ Русалка” (Картина Шевченка) та ін. Про інші публіцистичні праці М. Грушевського, написані з нагоди Шевченківських днів, див. ком. до статті “В сорок восьмі роковини Шевченка”.

Highslide JS


Довідки про авторів:

 ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 2 (2005)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, Михайло Сергійович (Грушевський Михайло Сергійович)

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна